Ģērbšanās etiķete

Ģērbšanās etiķete – ko vilkt ejot uz restorānu?

Veicot maltītes rezervāciju restorānā, parasti ir vairākas lietas, ko ņemam vērā. Atbilstošas restorāna lokācija un ēdienkartes piedāvājuma izpētīšana ir pirmais solis. Uzreiz pēc tam ir vērts arī painteresēties par to, vai konkrētajam restorānam ir īpaša ģērbšanās etiķete.

Ir skaidrs, ka, ejot uz restorānu, ir jāģērbjas pieklājīgi – tas ir kā nerakstīts likums, ko visi zinām.  Treniņbikses nāksies atstāt mājās, taču tas nenozīmē, ka ir jāmeklē arī balles tērps. Vispārinoši ir aptuveni četri galvenie ģērbšanās stili, ko ievērot restorānā – komfortablais, eleganti komfortablais, biznesa komfortablais un lietišķais. 

Šajā rakstā tuvāk iepazīsimies ar šiem ģērbšanās stiliem un to, kādos gadījumos tos izvēlēties.

Komfortablais (casual) ģērbšanās stils

komfortablā ģērbšanās etiķete

Restorāns, kas ir noteicis komfortablo jeb ikdienišķo ģērbšanās etiķeti, saviem viesiem liek saprast, ka viņu durvis vienmēr ir plaši atvērtas. Tas visticamāk ir restorāns, kas gaida viesus ne tikai īpašu notikumu un svētku svinēšanai, bet arī ikdienas maltītei. Tomēr ir vērts paturēt prātā, ka komfortabls ģērbšanās stils restorānā nav gluži tas pats, kas ejot pusdienās uz krodziņu. Šeit ekspektācijas jebkurā gadījumā ir augstākas.

Komfortabls ikdienas apģērbs, ejot uz restorānu, nozīmē ērts, taču joprojām pieklājīgs apģērbs. Par labu piemēru varētu minēt solīdus t-kreklus vai ērtus polo kreklus, kurus papildina augumam pieguļoši džinsi. Apaviem šajā gadījumā nav milzīga nozīme, tie varētu būt arī tavi parastie ikdienas apavi, taču tīri un labi sakopti. 

Vajadzētu atturēties no pludmales apaviem, plēstajiem vai pārlieku platiem džinsiem, kas šobrīd ir īpaši trendīgi. Arī krokšus iesakām atstāt mājās. 🙂

Ar komfortablu (casual) ģērbšanās stilu vislabāk varētu raksturot ērtu ikdienas apģērbu ar nelielu elegances odziņu, kas varētu būt, piemēram, stilīgas zeķes no ZeeSocks uzņēmuma. Gaišu krāsu un rakstaini apģērbi tiek pieņemti kā ikdienišķāki, turpretī melna u.c. tumšas krāsas ir formālākas. Krekli bez apkaklītes tiek rekomendēti tikai komfortabla ģērbšanās stila gadījumā, tāpēc arī t-krekli šādos restorānos ir atļauti. 

Biznesa komfortablais (business casual) ģērbšanās stils

biznesa Ģērbšanās etiķete

Vēl viens populārs ģērbšanās stils ir biznesa komfortablais jeb business casual. Lai izprastu šī ģērbšanās stila garderobi, vēlams iedomāties apģērbu, ko tu vilktu, piemēram, strādājot ofisā. Tas būs formāls, taču ērts ikdienas apģērbs. 

Populārā darba vides meklēšanas programma Monstera.com piedāvā sekojošu definīciju. Kopumā ģērbties pēc business casual etiķetes nozīmē ģērbties profesionāli, tajā pašā laikā saglabājot relaksētu un sakoptu tēlu

Galvenais atslēgas vārds un uzsvars šajā definīcijā ir uz vārdu ‘’profesionāli’’. Dodoties uz biznesa sapulcēm vai tikšanos, tu vēlies izskatīties saģērbies nedaudz profesionālāk un greznāk, kā konkrētās iestādes personāls. Līdz ar to, ja restorāns pieprasa biznesa komfortablo etiķeti, tiek sagaidīts, ka viesi šādā apģērbā jutīsies ērti un kopējā restorāna atmosfērā iekļaujoši.

Sievietēm biznesa komfortablais apģērbs var nozīmēt kostīmus, kreklus ar apkaklītēm, ērtas žaketes, ceļu garuma svārkus un profesionāla izskata kleitas. Nevajadzētu izvēlēties apģērbu, kas parāda atkailinātu dekoltē, muguru, vēderu vai apakšveļu. Šāds apģērbs nav piemērots profesionālajai videi, līdz ar to tas nav arī atbilstošs business casual etiķetes restorānā. 

Vīriešiem piemērots apģērbs būs krekli ar apkaklīti, kas var variēt no polo un tenisa krekliem, līdz pogājamajiem krekliem ar īsām un garām piedurknēm. Apģērba komplektu papildinās standarta auduma bikses vai šorti ar piemērotu jostu, lai koptēls būtu sakārtots un pieklājīgs. Arī apaviem ir jābūt solīdiem, ikdienas botas vai zābaki nederēs. 

Eleganti komfortablais (smart casual) ģērbšanās stils

eleganta Ģērbšanās etiķete

Kad džinsi un t-krekli ir likti lietā komfortablajā ģērbšanās etiķetē un žaketes ar auduma biksēm pielikti pie biznesa komfortablā, kas tad paliek pāri eleganti komfortablajam (smart casual) stilam? 

Restorāni ar šādu ģērbšanās etiķeti vēlas, lai viņu viesi izvēlētos saģērbties kā nedaudz greznākas savas ikdienišķās vērsijas. Varianti šeit var būt dažādi, balstoties uz to, cik ļoti indivīds vēlas sapucēties. 

Vīrietim tas varētu būt tumšs uzvalks vai pogājamais krekls ar atbilstošām biksēm. Sievietei eleganti komfortablā etiķete varētu nozīmēt lietišķas bikses ar piemērotu blūzi vai melnu kleitu, kas papildināta ar clutch stila somiņu. Gan vīriešiem, gan sievietēm šajā ģērbšanās etiķetē par atbilstošām izvēlēm tiek izceltas tumšas krāsas, ādas apavi un bītlenes.

Atšķirt biznesa komfortablo no elegantā var būt izaicinoši. Eleganti komfortablais ģērbšanās stils pieprasa nedaudz rūpīgu sapucēšanos. Sievietes var beidzot uzvilkt smalkākas rotaslietas un uzdrīkstēties nedaudz vairāk atkailināt plecus un muguru, nekā biznesa etiķetē. Savukārt vīriešiem atbilstoša izvēle būs aproču pogas, gludas kaklasaites, melnas un tumši zilas krāsas uzvalki. 

Lietišķais (formal) ģērbšanās stils

Ģērbšanās etiķete

Eleganti komfortablais ģērbšanās stils ir ļoti atšķirīgs no lietišķā, tāpēc nesteidzies vēl lietā likt visus savus balles tērpus iepriekš aprakstītajā etiķetē. Šīm izsmalcinātajām kleitām un smokingiem ir īpaša kategorija, kas tiek uzskatīta par lietišķu jeb formālu apģērbu.

Šī ģērbšanās etiķete restorānā ir ļoti reta, savukārt tā noteikti ir jāievēro. Ir restorāni, kuros pat uz vietas ir pieejamas balles kleitas un smokingi, lai maltītes laikā tos varētu izīrēt. 

Lietišķā etiķete pat var doties līmeni augstāk un pieprasīt Black tie etiķeti. Tā apzīmē, ka vīriešiem ir jāierodas smokingos, savukārt sievietēm ir jāizvēlas kokteiļu kleitas vai līdz zemei krītošas kleitas. 

Pirms došanās uz restorānu, noteikti noskaidro, kāda ir ģērbšanās etiķete, lai izdodas atbilstoši saģērbties un lieliski iekļauties kopējā atmosfērā!

Lai izdodas!

Esam uzrakstījuši arī citus līdzīgus rakstus par restorānos valdošajiem noteikumiem, piemēram, Apkalpošana augstas klases restorānā – ko sagaidīt un Uzvedības etiķete restorānā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *