Taizeme ir iemīļots galamērķis daudziem Latvijas ceļot gribētājiem. Ainaviskas pludmales, pilsētas burzma, tempļi un brīnišķīga atpūta. Un, protams, taizemiešu virtuve – ēdiens, kurš pievilina ar savu aromātisko smaržu.
Šajā rakstā apskatīsim, kāda tad ir taizemiešu virtuve – kas ir tās populārākie ēdieni, kā arī raksta beigās uzzināsim, kur tos nobaudīt arī Rīgā.
Ēdienreize kā mazi svētki
Taizemiešu virtuve ir ietekmējusies gan no austrumu, gan rietumu kultūrām. Tajā satiekas ass, salds, rūgts un skābs, kopā radot garšu, kas kļuvusi iemīļota arī aiz šīs gleznainās zemes robežām.
Ēdienam ir liela nozīme taizemiešu dzīvē. Taizemiešu virtuve jeb katras maltītes ieturēšana ir kaut kas līdzīgs maziem svētkiem – tas ir iemesls cilvēkiem justies priecīgiem, sanākt kopā, dalīties vienam ar otru. Vēl jo vairāk – ēšana vienatnē, viņuprāt, var pat atnest nelaimi. Ir būtiski, lai paēdis ir ikviens, tāpēc taizemiešu folklorā ir sastopama rīsu dieviete, kas rūpējas par rīsu ražu un cilvēku pārticību.
Tom Kha Kai
Kaut arī Taizemes klimats lutina ar siltu laiku, zupas ir iecienīta maltīte. Tom Kha Kai ir viena no populārākajām – tā ir skābena un asa. Tom Kha Kai sastāvā ir kokosriekstu piens, čili pipari, citronzāle, sēnes, koriandrs, citrona sula, zivju mērce, vista, galangals un kaffir laima lapiņas.
Tāpat galdā tiek bieži celtas citas zupas – Tom Yum Goong (asa garneļu zupa) un Guay Teow (nūdeļu zupa).
Pad Thai jeb nūdeļu ēdiens
Pad Thai ir vēl viens populārs taizemiešu virtuves ēdiens, kas ir iekarojis cilvēku sirdis un garšas visā pasaulē, kļūstot par sinonīmu taizemiešu virtuvei kā tādai.
Pad Thai pamatā ir maisot ceptu nūdeļu ēdiens, kurā ir apvienotas plakanas rīsu nūdeles ar tādām sastāvdaļām kā tofu, garneles vai vista, zemesrieksti, olu kultenis un pupiņu kāposti, kas viss ir sajaukts garšīgā tamarinda pastas, zivju mērces, kaltētu garneļu, ķiploku, sarkano čili piparu un palmu cukura mērcē.
Šis harmoniskais sastāvdaļu sajaukums rada ēdienu, kurā ir ideāls saldo, skābo, sāļo un umami garšu līdzsvars ar lielisku zemesriekstu un svaigu pupiņu kāpostu kraukšķīgumu. Šī ēdiena pievilcība slēpjas ne tikai tā garšā, bet arī daudzpusībā un apburošajā tekstūru kontrastā.
Som Tam jeb papajas salāti
Taizemē atrodami daudzi eksotiskie augļi, un vietējie tos pienācīgi novērtē, bieži iekļaujot augļus tradicionālajos desertos. Tomēr augļi savu vietu atrod ne tikai saldajos ēdienos.
Papajas salāti ir krāsaini, pilni ar vitamīniem un tos ēd gan atsevišķi, gan kā piedevu gaļai. Salātu galvenā sastāvdaļa ir zaļā papaja, kura tiek sarīvēta. Papaju papildina ar ķiršu tomātiem, ķiploku, čili, laima sulu, zivju mērci un sparģeļpupiņām.
Kaeng Khio Wan jeb zaļais karijs
Zaļais karijs noteikti ir viens no šīs zemes ikoniskākajiem ēdieniem. Tā sastāvā ir zivs vai gaļa, kokosriekstu piens, zaļā karija pasta, zivju mērce, palmu cukurs, bazilika lapas, kaffir laima lapas, baklažāns, citi dārzeņi un pat augļi. Kariju parasti pasniedz kopā ar rīsiem.
Pastāv vēl citas Taizemes karija variācijas, piemēram, sarkanais un dzeltenais karijs. Tradicionāli to galvenā atšķirība bija čili pipari, kuri katram karijam piešķīra savu krāsu, taču laika gaitā receptes tika pamainītas vairāk, lai katrs karijs iegūtu savu īpašo garšu.
Khao Niew Mamuang jeb mango lipīgie rīsi
Mango lipīgie rīsi, kas taju valodā pazīstami kā “Khao Niew Mamuang”, ir iemīļots deserts, kas iekarojis cilvēku sirdis visā pasaulē, simbolizējot taju virtuves vienkāršību un eleganci. Šis gardais deserts apvieno ar kokosriekstu pienu piesātinātu lipīgo rīsu saldo, krēmīgo bagātību ar nogatavojušos mango šķēlīšu svaigo, pikanto garšu, radot harmonisku tekstūru un garšu sajaukumu.
Lipīgie rīsi, kas mērcēti kokosriekstu pienā, cukurā un šķipsniņā sāls, kalpo kā mīksta, viegli košļājama pamatne, kas lieliski papildina mango dabisko saldumu un aromātu. Bieži vien to rotā ar grauzdētu mung pupiņu vai sezama sēklām. Tas nodrošina patīkamu kraukšķīgumu, kas kontrastē ar pārējo sastāvdaļu gludumu.
Mango lipīgo rīsu deserta popularitāte sniedzas tālu aiz Taizemes robežām, aizraujot ēdienu cienītājus ar savu vienkāršību, izsmalcināto garšu līdzsvaru un tropiskās baudas iemiesojumu. Tas nav tikai deserts – tie ir dabiskās bagātības un kulinārijas radošuma svētki, padarot to par lolotu cienastu tiem, kas novērtē skaistumu, ko sniedz vienkāršu sastāvdaļu apvienošana.
Satay jeb grilētas gaļas iesmiņi
Satay ir Dienvidaustrumāzijas ēdiens, kas ir atradis vietu gardēžu sirdīs un virtuvēs visā pasaulē. Šis ēdiens, kas sastāv no uz iesmiem ceptas un grilētas gaļas, iemieso ielas ēdiena būtību ar savu dūmu garšu, maigo tekstūru un valdzinošo pārogļotas gaļas aromātu.
Parasti gaļa tiek pagatavota no vistas, liellopa gaļas, cūkgaļas vai pat tofu veģetāriešiem. Tad gaļa tiek rūpīgi marinēta garšvielu un kokosriekstu piena maisījumā, kas padara to mīkstāku un piešķir tai bagātīgas garšas. Pēc tam iesmi tiek grilēti uz atklātas liesmas, lai iegūtu perfektu kraukšķīgumu, un tiek pasniegti ar zemesriekstu mērci. Krēmīgu, pikantu un nedaudz saldu garšvielu, kas lieliski papildina gaļas dūmu notis.
Satay popularitāti var saistīt ar tā burvīgo garšu, interaktīvo prieku ēst no iesmiem un tā daudzpusību kā ēdienu, ko var baudīt kā uzkodu vai pamatēdienu.
Pad Kra Pao jeb gaļas ēdiens ar baziliku
Pad Kra Pao jeb Taizemes bazilika vistas gaļa ir dinamisks un aromātisks ēdiens, kas aizrāvis cilvēku garšas kārpiņas visā pasaulē. Tas kļuvis par Taizemes virtuves galveno sastāvdaļu.
Šis ēdiens ir skaista simfonija maltai vistas gaļai (lai gan var izmantot arī cūkgaļu, liellopu gaļu vai tofu), kas enerģiski apcepta ar svētā bazilika lapām. Klāt liekams bagātīgs daudzums svaiga čili, ķiploku un mērču maisījums, kas parasti ietver zivju mērci, sojas mērci un nedaudz cukura. Rezultāts ir pikants un nedaudz salds sacepums, kas lieliski iemieso taju garšu drosmīgumu un sarežģītību.
Svētais baziliks ar savu piparoto un nedaudz pikanto garšas profilu ir galvenā sastāvdaļa. Tas piešķir ēdienam unikālu garšu, kas to atšķir no citām bazilika šķirnēm.
Taizemiešu restorāni Rīgā
Arī mūsu galvaspilsētā atrodami taizemiešu eksotiskie ēdieni.
Pāris vietas, kur iegriezties un ieturēt gardu maltīti:
- Wok N Kurry (Kr. Barona 52)
- Chi Asian Food (Maskavas iela 257)
- Beef Room (Grēcinieku iela 25)
- Hum Asian Kitchen (Ģertrūdes iela 9)
- Old Hongkong (Dzirnavu iela 55-2)
- Himalaya Kichen (Brīvības iela 102)
Lai izdodas nogaršot taizemiešu virtuvi un iepazīt jaunas, eksotiskas garšas!
Vēl var apskatīties arī mūsu atsauksmi par japāņu restorānu COD un to, kā mums tur gāja – COD japāņu restorāns: atsauksme.