uzvedības etiķete restorānā

Uzvedības etiķete restorānā

Dodoties baudīt vakariņas ārpus mājas, noteikti ir jāievēro uzvedības etiķete restorānā. Dažu restorānu uzvedības etiķete ir gana vienkārša – nerunāt ar pilnu muti, nestāstīt rupjus jokus un vienmēr aizklāt muti klepošanas laikā. Savukārt citviet šie restorānu nerakstītie likumi var būt nedaudz sarežģītāki. 

Šajā rakstā esam apkopojuši galvenos nosacījumus, kas ļaus tev ievērot lielisku uzvedības etiķeti un atstāt labu iespaidu uz saviem vakariņu sabiedrotajiem – ģimeni, draugiem vai kolēģiem.

Sapucējies atbilstoši restorāna noskaņai

Pirms dodies uz restorānu, noskaidro, kāda noskaņa tur valda. Ir labi saģērbties atbilstoši. Ja šādas iespējas laicīgi noskaidrot vairāk par restorānu nav, sapucēšanās nekad nenāks par sliktu. Tas radīs labu iespaidu un arī viesošanās restorānā piešķirs svētku sajūtu. 

Sapucēties, pirms doties uzrestorānu, nereti arī ir patīkama vakara daļa, ko iespējams izbaudīt gan pirms, gan arī maltītes laikā.

Ievēro pamata pieklājības noteikumus

Esot izsmalcinātā restorānā, pieklājība vienmēr ir modē. Tā daudz pateiks gan par tevi, gan par cilvēkiem, ko esi paņēmis līdzi uz restorānu. Esi laipns pret apkārtējiem. Sāc ēst tikai tad, kad visi cilvēki pie galda ir sagaidījuši savu maltīti. Esi pacietīgs un sagaidi savu maltīti bez sūdzībām.

Nekādā gadījumā nenovieto savas personīgās mantas uz galda virsmas. Restorānā uz galda vajadzētu atrasties tikai un vienīgi ēdienreizei paredzētajām lietām. Tāpēc apslāpē nepieciešamību uz galda likt savu telefonu, atslēgas, maku vai jebkuru citu personīgo mantu.

Tāpat nav pieklājīgi uz galda novietot savus elkoņus. 

Neuzvedies pārlieku skaļi

Ir jautri pavadīt laiku restorānā kopā ar saviem draugiem vai ģimeni, taču nedari to traucējot citiem. Restorānos pieņemts neizcelties ar troksni un netraucēt citiem restorāna apmeklētājiem. Izvairies no skaļām sarunām un netraucē apkārtējos viesus.

Katram restorāna ir sava noskaņa un tas vien jau ir baudas vērts. Kādā restorānā ir dzīvā mūzika, citā fona noskaņai uzlikta melodija. Šādām detaļām ir vērts pievērst uzmanību, jo nereti izsmalcināta restorāna apmeklējums pats par sevi ir vesels notikums.

Uzvedības etiķete restorānā

Auduma salvete

Kad esi ieradies restorānā un apsēdies pie galda, uzreiz novieto atlocīto auduma salveti sev klēpī. Pēdējais, ko tu vēlētos restorānā, ir sasmērēt savu apģērbu ar ēdienu. Paturi auduma salveti savā klēpī līdz pat brīdim, kad vakariņas ir galā un ēdiens ir notiesāts. 

Ja maltītes laikā kādā brīdī ir jāpieceļās, tad no klēpja pacelto auduma salveti novieto uz jebkuras galda puses. Savukārt, kad maltīte ir beigusies, auduma salveti novieto kreisajā pusē no šķīvja.

Iemācies rīkoties ar galda piederumiem

Viena no svarīgākajām lietām, ko zināt baudot maltīti restorānā, ir galda piederumu izmantojums. Ir nozīmīgi zināt, kurš galda piederums ir paredzēts kādai maltītei – uzkodai, salātiem, pamatēdienam, zupai, desertam utt. 

Vienkāršākais veids, kā rīkoties, ir sākt no galda piederumu ārpuses. Ap tavu šķīvi būs secīgi salikti galda piederumi – pirmajai maltītei paredzēti tie piederumi, kas no šķīvja atrodas vistālāk. Tad ar katru maltīti izmanto piederumus ar vien tuvāk šķīvim. 

Vairāk par šo sadaļu esam aprakstījuši rakstā Galda piederumu izvietojums restorānā.

Ēšanas daļa

Kad ēdieni ir gatavi, viesmīlis tos atnesīs un pasniegs viesiem ap galdu pulksteņa rādītāja virzienā. Nesniedzies pāri galdam, lai aizsniegtu savu šķīvi vai garšvielas, vai jebko citu. Ja tev nepieciešams kas no tālāka galda gala, palūdz blakussēdētājiem, lai tev to padod. Vienmēr izmanto pasniegšanas piederumus, nevis savējos, lai uzliktu sev ēdienu no kopējiem traukiem.

Uzvedības etiķete restorānā

Lūk, daži padomi, ko ievērot maltītes laikā restorānā:

  • Izslēdz savu telefonu – ir nepieklājīgi izmantot telefonu, atbildēt uz īsziņām maltītes laikā.
  • Nerunā ar pilnu muti – pat tad, ja kāds tev uzdod jautājumu. Sākumā sagremo un norij kumosu, tad iesaisties sarunās un atbildi uzjautājiem.
  • Pagaršo ēdienu pirms pievieno tam garšvielas – pretēji vari aizvainot vakariņu vadītāju vai pavāru.
  • Negriez visu ēdienu uzreiz – sagriez pa 2-3 kumosiem.
  • Ja ēdiens ir pārāk karsts, pagaidi līdz tas atdziest – nepūt aukstu gaisu uz ēdiena, tas ir nepieklājīgi.
  • Zini, kurus ēdienus pieņemts ēst ar pirkstiem – piemēram, maizi un augļus.
  • Ja tavs dzēriens ir ieliets krūzē vai glāzē ar osi, tad malkojot dzērienu turi trauku tikai un vienīgi aiz oses, kā tas paredzēts.
  • Plēs maizi kumosa lieluma gabaliņos un ēdot iesmērē tos ar sviestu pa vienam.
  • Pagaršo vismaz 1-2 kumosiem no visa, kas atrodas uz tava šķīva. Izņēmums – ja pret kādu no ēdieniem tev ir alerģija.
  • Izmanto galda piederumus ēšanai, nevis žestikulēšanai.
  • Nekad neliec elkoņus uz galda – neizmantoto roku liec uz kājām.
  • Ēd lēni un apzināti, ievērojot grupas tempu. 
  • Neatraugājies un neveido citas nepieklājīgas skaas pie galda.
  • Ja tev restorānā kaut kas izlīst vai nokrīt, tā vietā, lai satīrītu pats, palūdz palīdzību kādam no restorāna apkalpojošā personālam.
  • Pēc ēšana atstāj savus galda piederumus uz šķīvja vai bļodas.
  • Neizmanto zobu kociņus pie galda.
  • Pie galda var tikt pieņemts uzklāt no jauna lūpukrāsu, taču ne aizrauties ar pārējā grima atjaunošanu.

Pēc maltītes

Kad maltīte ir noslēgusies, novieto auduma salveti kreisajā galda pusē. Ja tu esi vakara vadītājs, kas uzlūdzis uz vakariņām viesus, tad ir pieklājīgi jau laikus apmaksāt rēķinu.

Ja esi meklējumos par nākošo restorānu, ko apmeklēt, ieskaties mūsu sadaļā Atsauksmes, lai atrastu restorānu, ko iekļaut savā sarakstā!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *