garšvielas gaļas ēdieniem

Populārākās garšvielas, kuras pievieno gaļas ēdieniem

Ēdienu nogaršošana ir bijusi cilvēka kultūras neatņemama sastāvdaļa tūkstošiem gadu. Kad dodamies kādā ceļojumā, tieši ar ēdienu bieži vien vislabāk izdodas iepazīt kultūru. Un katra ēdiena galvenā zvaigzne ir garšvielas. Tāpēc mūsu šīs dienas tēma ir populārākās garšvielas gaļas ēdieniem.

Iedziļināšanās garšvielu pasaulē piedāvā vareni gastronomisku ceļojumu. Un, mūsuprāt, ir gan interesanti, gan arī būtiski uzzināt vairāk par dažādām gaļas garšvielām. Galvenokārt tāpēc, ka tās spēj savienot dažādas kultūras un paaudzes, izmantojot smalkas garšas.

Tāpēc šajā rakstā mēs pievērsīsimies sarakstam, kurā apkopotas 8 populārākās garšvielas gaļas ēdieniem, kā arī gūsim nelielu ieskatu garšvielu pasaules vēsturē.

Garšvielas ir restorāna cienīgas maltītes galvenā atslēga

Izpratne par garšvielu pasauli ir līdzvērtīga pašas gastronomijas būtības uztveršanai. Pareizā garšviela var pārvērst parastu gaļas kumosu par īstenu kulinārijas šedevru. Tieši šis spēks apvienojumā ar garšvielu tūkstošiem gadu seno vēsturi piešķir garšvielām to nenoliedzamo pievilcību.

Gardumi, ko mēs šodien baudām, nav tikai sastāvdaļu spēle. Tie ir arī par garšu mantojumu, kas nodots no paaudzes uz paaudzi.

Par garšvielām bijis vērts cīnīties

Garšvielu vēsture ir tikpat aizraujoša kā to garšas. Senās pasakas ir pilnas ar stāstiem par garšvielu iekarojumiem, izpēti un tirdzniecību. Senās civilizācijas, piemēram, ēģiptieši, grieķi un romieši, saprata garšvielu vērtību gan ēdienu gatavošanā, gan medicīniskiem nolūkiem.

Slavenais Zīda ceļš bija ne tikai zīda eja, bet arī tas bija vienlīdz ietekmīgs garšvielu, piemēram, melno piparu un kanēļa, transportēšanā no austrumiem uz rietumiem. Ir pat notikuši kari, okupētas teritorijas un veidoti tautu likteņi, un tas viss ir garšvielu vārdā.

Mūžsenās tradīcijas aiz šiem aromātiskajiem dārgumiem padara tos par bagātības, varas un greznības simboliem. Un pat šodien garšvielas joprojām ir mūsu kulinārijas pieredzes labākā sastāvdaļa.

1. Melnie pipari

melnie pipari

Bieži vien par “garšvielu karali” dēvētie melnie pipari ir gaļas ēdienu pamatā visā pasaulē. Radies Dienvidindijā, melnais pipars ir zināms ar tā silto, koksnes aromātu un aso garšu. Šī ir garšviela, kas uzlabo liellopu gaļas, cūkgaļas un mājputnu gaļas garšu.

Papildus steiku un citas grilētas gaļas garšām, melnie pipari ir arī galvenā sastāvdaļa krēmveida mērcēs, piemēram, “au poivre” steikiem. Turklāt svaigi malti melnie pipari var uzlabot vienkāršus makaronu ēdienus vai pat tikt pievienoti augļu salātiem.

Gadsimtiem ilgi tas bija tik augstu novērtēts, ka melnais pipars tika izmantots kā valūta.

2. Ķiploks

garšvielas gaļas ēdieniem

Visiem zināmais kiploks ir vairāk kā tikai garšviela. Mūsuprāt, ķiploki ir garšas stūrakmens neskaitāmās virtuvēs. Tā asā, pikanta garša kļūst maigāka ēdiena gatavošanas laikā, piešķirot gaļai patīkami saldenu garšu.

Neatkarīgi no tā, vai ķiploki ir grauzdēti, malti vai izmantoti kā pastas, ķiploki ir nepārspējams sabiedrotais virtuvē. Papildus gaļas marinēšanai ķiplokus var apgrauzdēt. Tas tos var uzklāt uz grauzdiņiem vai iemaisīt kartupeļu biezenī, lai iegūtu bagātīgu, krēmīgu tekstūru.

3. Rozmarīns

rozmarīns garšvielas

Šim koksnes augam, kura dzimtene ir Vidusjūra, ir adatām līdzīgas lapas, kas gaļas ēdieniem piešķir svaigu, priežu aromātu. Īpaši iemīļots tas ir cepešos un grilos. Rozmarīns lieliski sader ar jēra un putnu gaļu. Un tā antiseptiskās īpašības palīdz arī uzglabāt gaļu ilgāk.

Lai gan šī garšviela ir iecienīta jēra vai vistas cepšanai, ar rozmarīnu piesātināta olīveļļa var būt apburoša pielietojumā ar maizi. Tāpat arī rozmarīna zariņus var pievienot dažādiem kokteiļiem, lai iegūtu svaiguma efektu.

4. Dažādi dīgsti

dīgsti

Lai gan dīgstus tradicionāli neuzskata par garšvielām, mēs tos uzskatām par izņēmumiem. Dažādus dīgstus parasti izmanto Indijas gaļas ēdienos, un tie piešķir nedaudz rūgtenu, kļavai līdzīgu garšu. Bagāti ar antioksidantiem un uzturvielām, šie asni piešķir ēdieniem gan garšu, gan dažādus ieguvumus veselībai.

Un, izņemot gaļas ēdienus, dīgstiņus var iemest salātos, lai iegūtu unikālu garšu, vai sajaukt smūtijos, lai uzlabotu uzturvērtību.

Turklāt dīgstus var audzēt mājās pats, kas nozīmē, ka vienmēr mājās būs svaigi garšu pastiprinātāji. Un veselīgi! Viss, ko tev vajag, ir diedzēšanas trauki, ar kuru palīdzību nodrošināt dīgstu augšanu.

5. Paprika

paprikas garšviela gaļai

Paprikas garšvielas izcelsme ir Centrālajā Meksikā un Eiropā. Tur tā tika ievesta 16. gadsimtā, un to gatavo no maltiem kaltētiem bulgāru pipariem jeb mums zināmi kā paprikas. Tā var variēt no salda līdz asam, un šī garšviela ir populāra tādos ēdienos kā ungāru gulašs un spāņu chorizo.

Papildus gulašam vai chorizo, papriku var uzkaisīt arī uz olām vai sajaukt ar majonēzi, lai izveidotu garšīgu sviestmaižu smēriņu.

6. Kumīns jeb romiešu ķimenes

kumīns romiešu ķimenes

Vēl viena populāra garšviela ir kumīns. Šī garšviela ar riekstu un nedaudz kūpinājumam raksturīgu garšu ir neatņemama daudzu gaļas ēdienu sastāvdaļa Latīņamerikas, Tuvo Austrumu un Indijas virtuvēs.

Kumīns tiek dēvēts arī par maltajām ķimenēm. Tās bieži izmanto jēra, vistas un liellopu gaļas ēdienos, piešķirot tiem siltu, zemisku garšu toni. Un ne tikai jēra vai liellopa gaļas garšvielu pagatavošanai, jo tās izmanto arī tādos ēdienos kā tako un kariji.

Var arī šīs ķimeņu sēkliņas apgrauzdēt un pārkaisītas virs humusa vai sablenderētas tahini mērces.

7. Čili pipars

čili pipars gaļas ēdieniem

Žāvētu vai svaigu čili piparu asumiņš jau sen ir papildinājis gaļas ēdienus. No ugunīgajiem Indijas karijiem līdz bagātīgajiem meksikāņu ēdieniem, čili piešķir siltumu, krāsu un garšu daudziem gaļas ēdieniem.

Kopumā čili var izmantot gandrīz ar jebko, sākot no pikantiem šokolādes desertiem līdz grilētas gaļas marinādēm. Čili garšviela ir arī galvenā sastāvdaļa pikantās mērcēs, kuras var pārliet pār picām vai iemaisīt zupās.

8. Lauru lapas

lauru lapas

Un visbeidzot, mums latviešiem visiem tik labi zināmās lauru lapas. Eiropas un Amerikas virtuvēs plaši izmantotās lauru lapas bieži pievieno lēni gatavotiem gaļas ēdieniem. To maigā augu esence piesūcina ēdienus ar lielisku garšu, un, lai gan parasti pirms pasniegšanas to noņem, to garšas nospiedums ir nepārprotams.

Sākot ar sautējumiem un zupām, lauru lapas bieži izmanto arī marinādēs vai garšas piešķiršanai rīsu un citu graudaugu ēdieniem.

Un šīs ir mūšu populārākās garšvielas gaļas ēdieniem!

Vai kādu palaidām garām? Kāda ir tava iecienītākā gaļas garšviela?

Ieskaties arī citos mūsu rakstos, piemēram, par to, kā pagatavot restorāna cienīgas vakariņas mājās.

Uz tikšanos citos rakstos!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *