Latviešu virtuve

Ko Tu atbildi ārzemju draugiem, kad tiek uzdots jautājums par latviešu tradicionālajiem ēdieniem? Kotletes, karbonādes, štovēti kāposti, zirņi ar speķi? Viennozīmīgi šie ir ierasti ēdieni gan ikdienā, gan svētkos, tomēr latviešu virtuve ir daudz plašāka, tādēļ apskatīsim populārākos latviešu ēdienus un restorānus Rīgā, kur tos var nobaudīt.

Latviešu tradicionālie ēdieni 

Latviešu virtuves ēdieni ir sātīgi un diezgan trekni. Tradicionālā virtuve nav iedomājama bez cūkgaļas un kartupeļiem, štovētiem kāpostiem un dažādiem salātiem, ko pie mums ierasts pasniegt ar majonēzi un/vai krējumu. Tāpat iecienīti ir dažādi marinējumi, tostarp marinēti gurķi, bietes un sēnes. Tradicionāli ēdienu gatavošanai tiek bagātīgi izmantotas tādas taukvielas kā sviests un eļļa, bet garšvielu ziņā pamatā izmanto tikai sāli un piparus. Vasaras sezonā dažādiem ēdieniem ierasti ir pievienot dilles un lociņus. Latvijā ir pieejams plašs  piena produktu klāsts – dažādi sieri, biezpiens, sviests, krējums, kefīrs, paniņas un saldie biezpiena sieriņi, kas arī ieņem nozīmīgu vietu latviešu ēdienkartē.

Kotletes

Šo populāro gaļas ēdienu gatavo teju katrā mājā, un līdz ar to variāciju ir ļoti daudz. Par standarta kotlešu recepti varētu uzskatīt tādu, kas sastāv no maltas cūkgaļas, sīpoliem, ķiplokiem, pienā mērcētas baltmaizes, olām, sāls un pipariem, turklāt kotletes tiek viļātas miltos. Jāpiemin, ka masai mēdz pievienot arī citas garšvielas, majonēzi vai krējumu, bet tas jau ir gaumes jautājums.

Štovēti kāposti

Galvenā sastāvdaļa, protams, ir skābēti kāposti. Būtiski izvēlēties stingrus un kraukšķīgus skābos kāpostus. Garša būs atkarīga no tā, kas tiem ir vai nav pievienots skābēšanas procesā. Citiem patīk, ka tiem nav nekādu piedevu, citiem tīk, ja kāpostiem klāt pievieno arī burkānus, ķimenes vai dzērvenes. Štovētos kāpostus parasti pasniedz galdā kopā ar kotletēm, karbonādēm  vai desiņām.

Karbonādes

Šo gaļas ēdienu gatavo no cūkgaļas šķēlēm, kas tiek izklapētas, pārkaisītas ar garšvielām (parasti sāli un pipariem), apviļātas kviešu miltos un pirms cepšanas iemērktas sakultā olā ar vai bez piena un ceptas eļļā uz pannas no abām pusēm. 

Šašliks

Šis ēdiens īpaši populārs ir vasaras laikā, kad cilvēki vēlas atpūsties pie dabas un grilēt gaļu. Var teikt, ka šašliks ir arī Līgo un Jāņu dienas svētku galda neatņemama sastāvdaļa. Tradicionāli tiek izmantota cūkgaļa, kas tiek marinēta. Tā kā ēdiens ir populārs, tad teju katrai saimniecei ir sava īpašā marinādes recepte. Par tradicionālo marinādi var uzskatīt  tādu, kas sastāv no sīpoliem, galda etiķa, sāls, pipariem, citroniem, cukura, ūdens un eļļas. Populāras ir arī marinādes ar majonēzi, jogurtu vai kefīru. Gaļu var pagatavot ļoti dažādi, cik nu tālu fantāzija nes, tostarp ar kariju un kivi vai granātābolu sulu un tabasko mērci.

Sklandrauši

Ēdiens vairāk raksturīgs gan tieši Kurzemes pusei, tomēr tas arī uzskatāms par tradicionālo ēdienu. Jāpiemin fakts, ka tieši sklandrauši kā pirmais produkts no Latvijas tika iekļauts Eiropas Savienības Garantēto tradicionālo īpatnību shēmā. To mīklu gatavo no kviešu vai rudzu miltiem, ūdens, olām, cukura, sāls un taukiem vai margarīna. Kartupeļu pildījumam nepieciešami kartupeļi, piens, sviests un sāls. Pa virsu kartupeļu masai   liek burkānu masu, kas bez tiem vēl satur medu, skābo krējumu, olas, miltus un sāli.

Aukstā zupa

Lielisks vasaras ēdiens ko, kā jau visus tradicionālos ēdienus, var pagatavot daudz dažādos veidos. Tradicionālā versija sastāv no marinētām bietēm, vārītām olām, svaigiem gurķiem, doktor desas, dillēm, lociņiem, sinepēm, mārrutkiem, sāls, pipariem un kefīra. Pastāv arī tādas receptes, kur kefīra vietā tiek lietots ūdens vai netiek izmantotas bietes.

Pelēkie zirņi ar speķi 

Kā nosaukums liek noprast, tad galvenās sastāvdaļas ir vārīti pelēkie zirņi ar apceptu žāvētu cūkgaļas speķi. Ēdienam tiek pievienoti arī cepti sīpoli un sāls. Šādu maltīti  ierasts baudīt kopā ar kefīru.

Rasols

Rasola sastāvā parasti ir vārīti kartupeļi, doktordesa, vārīti burkāni, marinēti gurķi, zaļie zirnīši no bundžiņas, sīpoli, olas, majonēze, krējums, sāls un pipari. Visas sastāvdaļas, izņemot zirnīšus, smalki sagriež, pārkaisa ar sāli un pipariem un kārtīgi samaisa kopā ar majonēzi un krējumu.

Frikadeļu zupa

Frikadeļu masa sastāv no maltas cūkgaļas, sāls, pipariem, iespējams, arī olām, baltmaizes, rīsiem vai rīvmaizes. Tradicionāli zupai pievieno kartupeļus, burkānus, sīpolus, sāli, piparus un lauru lapas. Tomēr variācijas var būt ļoti dažādas – ar makaroniem, vistas gaļu, sieru vai pat zivīm.

Speķa pīrāgi

Mīklai izmanto kviešu miltus, pienu, sviestu, raugu, cukuru, olas un sāli. Pīrāgus pilda ar kūpinātu cauraudzi vai speķi, kas ir smalki sagriezts, un sīpoliem. Šādus pīrāgus ierasts ēsts kā Ziemassvētkos, tā arī Līgo un Jāņos.

Asinsdesa

Asinsdesa  jeb putraimu desa ir pieskaitāma pie tradicionālās latviešu virtuves. To gatavo no putraimiem, ūdens, cūkas asinīm, taukiem, sīpoliem, sāls un pipariem, un pilda cūkas zarnās. Šo ēdienu pasniedz kopā ar vārītiem vai ceptiem kartupeļiem un brūkleņu ievārījumu.

Maizes zupa

Maizes zupa ar putukrējumu ir viens no tradicionālajiem latviešu virtuves saldajiem ēdieniem. Kā noprotams, tā pagatavošanai izmanto maizi (rupjo), ūdeni, cukuru, žāvētus augļus un ogas. Maizi bez garozas sākumā apbrūnina krāsnī, pēc tam aplej ar vārošu ūdeni un atstāj uz stundu. Masu izberž caur sietu, pievieno pārējās sastāvdaļas un vāra, līdz žāvētie augļi un ogas mīksti. Maizes zupu pasniedz ar sakultu putukrējumu.

Debesmanna 

Par tradicionālo versiju pieņemts uzskatīt dzērveņu debesmannu jeb uzpūteni, tomēr to bieži gatavo arī no, piemēram, jāņogām. Tradicionālajai versijai būs nepieciešamas dzērvenes, cukurs, manna un ūdens. Ogas sablenderē, izkāš caur sietu, pievieno cukuru un ūdeni. Masu uzvāra un tajā iemaisa mannā putraimus, pavāra vēl pāris minūtes. Atdzesēto masu uzputo ar mikseri, pasniedz ar pienu.

Latviešu ēdienu restorāni Rīgā

Lido

Latviešu virtuvi vairākās vietās Rīgā var nobaudīt “Lido” jeb, kā to tautā sauc, “lidiņā”. Šajos restorānos ir plašs dažādu gaļas, zivju, piedevu un desertu klāsts. Īpaši populārs ir atpūtas centrs, kur līdz ar gardas maltītes baudīšanu var nodoties dažādām atrakcijām. Google vērtētāji šos restorānus vērtē sākot no 4,1 līdz 4,5 zvaigznēm. Visaugstāk novērtēts ir atpūtas centrs – 4,5 zvaigznes, ko veido 13 595 atsauksmes. Vismazāko vērtējumu- 4,1 zvaigznes- ir lidostas “Lido”, ko veido 776 atsauksmes.

Key to Riga

Šajā restorānā, kas atrodas Vecrīgas sirdī, Doma laukumā, iespējams nobaudīt latvisku mielastu senlaicīgā atmosfērā. Google 545 saņemtie vērtējumi kopumā sniedz šai vietai 4,5, zvaigznes.

Flokklubs “Ala pagrabs”

Google 4,7 zvaigznes no 4012 vērtējumiem saņēmis vel viens Vecrīgas restorāns “Ala pagrabs”.  Šeit var nobaudīt tradicionālās uzkodas, pamatēdienus, tostarp kotletes un pelēkos zirņus, kā arī saldos ēdienus.

Alus arsenāls

Vecrīgā  tradicionālos ēdienus var nobaudīt arī restorānā  “Alus arsenāls”. Ēkā, kas  uzcelta jau 1750. gadā, var nobaudīt šprotes eļļā, ķilavas, ķiploku grauzdiņus, pelēkos zirņus, liellopu, kas gatavots pēc senas receptes, un citus latviskus ēdienus, bet ne tikai. Kā nosaukums liek noprasts, šeit plaši pieejami dažādi vietējie alus veidi. Google 179 vērtējumos vidēji tam dotas 3,9 zvaigznes.

Salve

Restorāns piedāvā latviešu  virtuves degustācijas karti, kas ietver siļķi, pelmeņus, zirņus ar speķi, mājas desu ar sautētiem kāpostiem un kartupeļiem. Tāpat ēdienkartē atrodama Latvijas sieru plate, kartupeļu pankūkas ar lasi, ķiploku grauzdiņi, cūkgaļas ēdieni un rupjmaizes kārtojums. Restorāns atrodas Rātslaukumā , un Google tam vidēji 290 vērtējumos ir dotas 4,4 zvaigznes.

Province

Dažādus sātīgus latviešu virtuves tradicionālos ēdienos un ne tikai var nobaudīt restorānā “Province” Kaļķu ielā. Interjers veidots tā, lai tā maigo toņu krāsas ļautu viesiem iejusties mierīgā provinces ritējumā. Google tam ir 4,5 zvaigznes no 449 vērtējumiem.

Vecmeita ar kaķi

Tradicionālos latviešu ēdienus var nobaudīt vēl vienā restorānā Vecrīgā, ar interesantu nosaukumu, “Vecmeita ar kaķi”. Google 173 vērtējumos šai vietai piešķirtas vidēji 4,5 zvaigznes.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *